Maijoor se bo v okviru obiska v Sloveniji danes srečal tudi s finančnim ministrom Urošem Čuferjem in viceguvernerko Banke Slovenije Stanislavo Zadravec Caprirolo.
Glavna področja delovanja Esme, ki je bila ustanovljena leta 2011, so nadzor bonitetnih agencij, varstvo potrošnikov, predvsem finančnih potrošnikov in spremljanje referenčnih kazalnikov, kot je euribor.
"Implementacija teh pravil mora biti enaka v vseh 28 državah članicah," je ob predstavitvi delovanja Esme poudaril Maijoor. Ob tem je še pojasnil, da je Esma pripomogla k oblikovanju pravil pri koordinaciji odziva na evropski ravni glede urejanja področja hedge skladov, urejanja izvedenih finančnih instrumentov, urejanja skladov zasebnega kapitala in zasebnih bonitetnih agencij.
Esma neposredno nadzoruje delovanje bonitetnih agencij, tudi tri največje agencije Moody's, Standard & Poor's in Fitch. Kot je dejal Maijoor, so tudi bonitetne agencije pripomogle h krizi, saj pred njenim izbruhom niso odigrale svoje vloge. "Zato se bolj posvečamo reguliranju tega dela, seveda pa Esma ne sme posegati v samo podeljevanje ocen, saj bi to postavilo pod vprašanje neodvisnost agencij."
Esma ima pristojnosti za nadzor agencij, zbiranje informacij o načinu pridobivanja podatkov, ki so temelj za podeljevanje ocen. V primeru kršitev lahko agencijam izda sankcije, tudi finančne, vendar doslej tega še ni storila.
Maijoor je izpostavil tudi nedavno uredbo o kreditnih agencijah, o kateri sta se nedavno dogovorila Evropski parlament in Evropski svet. "Uredba natančno določa časovni okvir, ko morajo kreditne agencije oceniti državni dolg oz. državne vrednostne papirje. Ne bo več njihova diskrecijska pravica, da lahko bonitetne ocene podelijo, kadar želijo, temveč bo to točno določeno vnaprej."
Na vprašanje, ali lahko v kratkem pričakujemo ustanovitev evropske bonitetne agencije, je Maijoor odgovoril, da pogovori o tem sicer potekajo že dalj časa, ob tem pa izpostavil vprašanje neodvisnosti te agencije. "Če bi evropsko agencijo financirale države, ki bi jih potem agencija ocenjevala, potem se postavlja vprašanje, koliko je ta agencija dejansko neodvisna."
Glede zaščite potrošnikov je cilj Esme zaščititi predvsem male vlagatelje. "Pogosto so jim prodajali različne finančne storitve, pri tem pa niso dobili vseh informacij, ki bi jim pomagale pri odločanju," je poudaril Maijoor.
Esma je zato izdala niz smernic glede nagrajevanja finančnih posrednikov, s čimer naj bi zagotovili boljše izvajanje storitev. "Za nagrado ni pomembna samo količina prodanih produktov, temveč njihova kvaliteta," je izpostavil predsednik Esme.
Esme je od svoje ustanovitve leta 2011 vzela pod drobnogled tudi referenčne kazalnike, med njimi tudi libor in euribor. "Veliko hipotekarnih posojil je vezanih na euribor, zato je pomembno, kako je določen," je poudaril Maijoor. Esma je tako odkrila različne težave glede določanja euriborja, zato je izdala priporočila za izboljšanje.
Sedež agencije s 120 zaposlenimi je v Parizu, njeno glavno telo pa je nadzorni odbor, ki ga sestavljajo vodje nacionalnih agencij za trg vrednostih papirjev iz 28 držav članic.