c S

Podpisana nova kolektivna pogodba za tekstilne in usnjarsko-predelovalne dejavnosti

03.03.2014 07:41 Ljubljana, 28. februarja (STA) - Predstavniki Združenja delodajalcev Slovenije in Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije so danes podpisali novo kolektivno pogodbo za tekstilno, oblačilno, usnjarsko in usnjarsko-predelovalno dejavnost. Pogodba bo za 10.000 delavcev v tej panogi začela veljati aprila po objavi v uradnem listu.

Podpis nove kolektivne pogodbe za tekstilce in usnjarje predstavlja za generalnega sekretarja Združenja delodajalcev Slovenije Jožeta Smoleta mejnik v kolektivnih dogovarjanjih, saj prinaša pomembne uskladitve z novim zakonom o delovnih razmerjih, ki so pomembne tako za delodajalce kot sindikate.

"Pogajanja v t.i. bogatih panogah niso tako težavna, a v tej panogi, ki ima ogromne težave, je vsako pogajanje toliko težje in zaradi tega je rezultat toliko pomembnejši," zadovoljno ocenjuje Smole.

Predsednik Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije Jože Türkl je predstavil potek pogajanj od oktobra lani do februarja in poudaril, da so v zelo kratkem času prišli do "rezultata, da so lahko pristopili k podpisu".

Pogodba daje delodajalski in sindikalni strani možnost za aktivnejše sodelovanje in dogovarjanje v okviru gospodarskih rezultatov v družbi in na ravni dejavnosti, je pojasnil. Zato so se tudi dogovorili za "zapiranje škarij" med najnižjo osnovno in minimalno plačo, kar pomeni povečevati najnižjo osnovno plačo v skladu z rezultati poslovanja, je pojasnil Türkl.

Predsednik sekcije za tekstil in usnje Združenja delodajalcev Slovenije Marjan Trobiš je menil, da je bil cilj socialnih partnerjev po novi delovni zakonodaji oblikovati "vitko, transparentno in krovno pogodbo", ki bo pravo izhodišče za podjetniške kolektivne pogodbe. Ta cilj so dosegli v rekordnem času devetih pogajanj, je dejal in opozoril, da je skupni cilj predvsem obdržati delovna mesta v teh težkih časih.

Danes podpisana kolektivna pogodba bo po mnenju generalnega sekretarja sindikata Antona Rozmana dobra osnova za urejanje odnosov na ravni delovnopravnih in delovnih razmerij v podjetju. Ob tem je sicer spomnil na dogodek izpred 10 let, ko sta se s Smoletom udeležila protesta evropskih tekstilcev v Bruslju in bila priča, ko so v nebo spustili pol milijona napihnjenih balonov in tako simbolično obeležili "odhod delovnih mest v zrak".

Leta 1990 je Slovenija v vseh treh dejavnostih (tekstilni, oblačilni in usnjarsko-predelovalni industriji) zaposlovala okoli 80.000 delavcev, danes le še kakih 10.000.

Plače v pogodbi so po zagotovilih Rozmana primerljive tudi z drugimi kolektivnimi pogodbami in so jih uskladili za stopnjo inflacije (od leta 2009 se niso povečale). Povprečna plača v tekstilni panogi je sicer 1375 evrov bruto (898 evrov neto), v oblačilni 961 evrov bruto (686 evrov neto) in usnjarski 1118 evrov bruto (770 evrov neto). Plače v teh dejavnostih za 45 odstotkov zaostajajo za povprečjem v Sloveniji.