c S

Novoimenovano vodstvo KPK za sodelovanje z vsemi pristojnimi za boj proti korupciji

10.03.2014 08:08 Ljubljana, 07. marca (STA) - Novoimenovani predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Boris Štefanec in njegova namestnika Jurij Ferme in Darko Stare so danes napovedali, da si bodo prizadevali za sodelovanje z vsemi pristojnimi za boj proti korupciji. Predsednik republike Borut Pahor pa je ocenil, da bodo člani novega vodstva KPK popolnoma predani svoji novi nalogi.

Predsednik republike Pahor je odločitev o novem vodstvu KPK sporočil v četrtek. Boris Štefanec ter njegova namestnika Jurij Ferme in Darko Stare so na današnji predstavitvi v predsedniški palači poudarili, da je boj proti korupciji lahko učinkovit le s skupnim delom.

Štefanec se je predsedniku republike zahvalil za zaupanje in izpostavil, da gre za odgovorno nalogo. Zagotovil je, da bodo svoje delo izvajali tako, kot se od njih pričakuje, in tako, kot zapovedujejo zakoni in ustava.

Pri svojih nalogah bodo iskali tudi pomoč organov odkrivanja in pregona, hkrati bodo od časa do časa iskali politično podporo, je povedal Štefanec. Prav tako pa računa na medije, da bodo njihovo delo kritično ocenjevali in ga predstavljali javnosti. "Brez transparentnosti in javnosti dela komisija ne bo imela uspehov," je poudaril.

Štefanec je še poudaril, da ne bodo delovali populistično, pač pa korektno, in da bodo vselej ščitili integriteto preiskovancev.

Tudi Ferme je napovedal, da si bo prizadeval za izboljšanje sodelovanja z organi in institucijami, pristojnimi za preventivo pred korupcijo. Njegova vodila pri delu bodo strokovnost, zakonitost in krepitev pravne države, je še povedal.

Stare, ki je bil že doslej zaposlen v KPK, si bo pri svojem delu prizadeval za zavzeto in odgovorno delo. Tudi samo se bo posvetil sodelovanju z vsemi nosilci oblasti, drugimi državnimi organi in predstavniki civilne družbe, saj je boj proti korupciji lahko učinkovit le ob skupnem delu.

Kot dober primer sodelovanja med državnimi organi je Stare izpostavil v četrtek sprejeto novelo zakona o dostopu do informacij javnega značaja, ki bo po njegovi oceni prispevala k učinkovitejšemu preprečevanju korupcijskih tveganj.

Pahor je novemu vodstvu KPK zaželel veliko uspehov. Obenem si želi, da bi jim javnost spričo rezultatov zaupala. Predsednik republike je dejal, da je iz pogovora z njimi ugotovil tudi, da ni nobenih okoliščin, zaradi katerih bi trpela njihova integriteta, nikomur niso nič dolžni ter so suverene in pogumne osebnosti.

Med možnostmi, ki jih je imel, je izbral tri, ki bodo po njegovi presoji najboljše opravljali zaupane dolžnosti in pristojnosti. Dejal je, da bi si upal razpis ponoviti, a se mu ni zdelo potrebno. Trojica se je po Pahorjevem mnenju odločila za nehvaležno in velikokrat z vseh strani kritično presojano delo.

Po Pahorjevih besedah so seznanjeni, da je od odstopa sedanjega senata KPK prišlo do pomembnih predlogov sprememb pravnega okvira za uspešnejši pregon korupcije. Zlasti z notranjim ministrom Gregorjem Virantom sta si prizadevala, da bi novo vodstvo dobilo v roke zakonsko bolj jasne instrumente za bolj uspešno opravljanje dela.

V ta okvir spada tudi novela zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki mu jo je izročilo sedanje vodstvo KPK v odstopu. Novelo so pregledali trije ustavni pravniki in jo pripravili tako, da bo v kratkem poslana vladi, je povedal Pahor.

Skupaj z velikim delom javnosti si Pahor sicer želi, da bi se izbira vodstva KPK izkazala za ustrezno.

Nekaj strank se je na imenovanje novega vodstva KPK odzvalo že v četrtek. Odzivi so bili v glavnem še zelo skopi, nekaj pa jih je prispelo tudi danes.

Poslanec SDS Vinko Gorenak meni, da KPK v organizacijski obliki in s pooblastili, kot jih ima, v Sloveniji ne potrebujemo. Po njegovih navedbah potrebujemo organ ali službo, ki se bo ukvarjala s politiko države na področju boja proti korupciji, hkrati pa potrebujemo dobro delujočo policijo, tožilstvo in sodstvo, pa tudi računsko sodišče.

Glede imenovanja novih članov KPK pa je treba biti po Gorenakovem mnenju zadržan, zlasti zato, "ker sta tako predsednik Štefanec in namestnik Ferme javnosti manj znana, drugi namestnik Stare pa je že doslej sodeloval pri mnogih hudo spornih odločitvah KPK, kjer se je pokazala skrajna pristranskost in neobjektivnost KPK". "To pa v nobenem primeru ni dobra popotnica za delo celotnega vodstva KPK," je prepričan Gorenak.

Iz SLS so sporočili, da težko komentirajo izbiro predsednika republike, saj ne poznajo referenc novega predsednika KPK. Prepričani pa so, da je treba za bolj učinkovit boj proti sistemski korupciji v Sloveniji narediti mnogo več, kot le imenovati novo vodstvo KPK, in sicer sprejeti predloge, ki jih je protikorupcijska komisija predlagala decembra lani.

SLS zato podpira program Evropske ljudske stranke (EPP) tudi na področju boja proti organiziranemu kriminalu in korupciji, ki ga ravno v teh dneh sprejemajo na kongresu v Dublinu.

V gibanju Kričač so pozdravili novo imenovanje komisije. Pričakujejo, da bo delovala v smeri nadgradnje kazensko pravnega delovanja ter dala poudarek krepitvi vladavine prava, integritete javnega sektorja in nekih skupnih vrednot javnega dobrega.