c S

Carinska uprava lani z več izterjavami

11.03.2014 16:38 Ljubljana, 11. marca (STA) - Carinska uprava RS je lani izterjala za 1,5 milijona evrov lastnih davčnih terjatev, kar je šestkrat več kot predlani, in za 25,1 milijona evrov nedavčnih terjatev drugih predlagateljev, kar je 153 odstotkov več več kot predlani, so danes sporočili s carinske uprave.

Med davčnimi terjatvami glede na znesek terjatve prevladujejo uvozne dajatve (55,5 odstotka), sledijo trošarine (17,7 odstotka) in okoljske dajatve (12,4 odstotka).

Pri nedavčnih terjatvah drugih predlagateljev je šlo večinoma za t.i. administrativno izvršbo (96,2 odstotka), v preostalih primerih pa je bila začeta izvršba na premičnine. Kot pravijo na carinski upravi, je k povečanju izterjave pripomogla tudi reorganizacija uprave zaradi vstopa Hrvaške v EU, s katero so bili kadrovsko okrepljeni oddelki za izvršbe carinskih uradov.

Izterjavo nedavčnih denarnih terjatev drugih predlagateljev opravljajo carinski uradi Celje, Maribor, Murska Sobota in Sežana.

Carinski urad Celje je pristojen za izterjavo terjatev različnih terjatev po zakonu o splošnem upravnem postopku in upravnih taks. Carinski urad Sežana izterjuje sodne takse, denarne kazni po zakonu o pravdnem postopku in po zakonu o kazenskem postopku. Carinska urada Maribor in Murska Sobota sta pristojna za izterjavo terjatev drugih prekrškovnih organov, pri čemer Carinski urad Maribor izterjuje terjatve Policije, Carinski urad Murska Sobota pa terjatve drugih prekrškovnih organov (kot so sodišča, medobčinski inšpektorati in redarstva, inšpektorati).

Največji predlagatelj izvršb je policija, sledijo občine, medobčinski inšpektorati in redarstva ter sodišča.

Carinska uprava pred začetkom izvršbe stranki vselej pošlje opomin, ki po zakonu sicer ni obvezen, in ji da možnost, da dolg plača in se izogne stroškom izvršbe oziroma dokaže ali vsaj ugovarja, da je svojo obveznost že izpolnila.

Podatek o višini dolga lahko dolžniki dobijo tudi na spletnem naslovu http://www.carina.gov.si/si/e_carina/eizvrsbe/spletni_servis_dolzniki/, pri čemer morajo vnesti podatek o številki zadeve (npr. opomina) in svoj osebni podatek (davčno številko ali EMŠO).