c S

V Petišovcih protest proti pridobivanju plina s hidravličnim lomljenjem

27.02.2015 09:34 Lendava, 27. februarja (STA) - V Petišovcih pri Lendavi so se v četrtek zvečer protestno zbrali nasprotniki pridobivanja plina s hidravličnim lomljenjem oziroma stimuliranjem, kot je predvideno na Petišovskem polju. Zahtevali so, da pristojni spoštujejo zakonodajo in naravo, nadzorne službe pa za svoja dejanja tudi odgovarjajo.

Protest je sprožila četrtkova policijska preiskava domnevnega uhajanja plina ob plinovodu v bližini dveh vrtin ter domnevno zakopavanje strupenih snovi na tem območju pred desetletjem, kar policija prav tako preiskuje na podlagi pisma domačinke iz Čentibe, ki je o tem zvedela po pripovedovanju delavcev Geoterma.

Direktor Petrola Geoterm Miran Jug je ob tem povedal, da so domnevno uhajanje plina v četrtek merili dvakrat in obakrat ugotovili, da njegove navzočnosti ni, o prijavljenih majhnih črnih madežih nad plinovodom pa je dejal, da bi lahko bil madež ali posledica spuščanja naftovoda ali pa je umetno nameščen.

Domnevnega zakopavanja kemikalij v družbi Petrol Geoterm niso mogli potrditi, so pa takoj po prejetju informacije začeli intenzivna poizvedovanja oziroma interno preiskavo.

Pojasnila krajanov in naravovarstvenikov očitno niso pomirila, zato bodo ministrico za okolje Ireno Majcen, ki se bo danes mudila v Lendavi, seznanili o svojih dvomih in po njihovem neupravičenih potezah države.

Po besedah prijaviteljev domnevnega uhajanja plina in članov Civilne iniciative Ustavimo fracking v Petišovcih Mihaela Kasaša in Rajka Stuparja pričakujejo, da bodo državni organi spremenili način dela pri spremljanju domnevno spornega pridobivanja plina in spoštovali zakonodajo. Po njunih besedah želijo sodelovati v postopku, pri katerem ni dovolj, "če se uradniki držijo samo črke zakona, ampak se morajo držati smisla zakona, smisel pa ni v tem, da se javnost obvešča tako, da tega nihče ne ve - in ko nihče nič ne ve, nikogar ne boli glava, najmanj uradnike."

Pri Petrolu Geotermu so pomisleke Civilne iniciative, ki zagovarja previdnostna načela in moratorij na hidravlično lomljenje oziroma "fracking", dokler o tem ne bo sprejeta zakonodaja, že večkrat zavrnili, češ da je črpanje plina v Sloveniji varno, ker ne gre za hidravlično obdelavo skrilavcev, znano kot "fracking", ki ga izvajajo v ZDA, pač pa za hidravlično stimulacijo, ki jo na Petišovskem polju izvajajo že od leta 1943, ki ni sporna in pri njej niso bili nikoli zaznani negativni učinki.