Visoki komisar ZN za človekove pravice Zejd al Husein je na novinarski konferenci v Ženevi dejal, da domače sodstvo ne bi moglo preseči razširjenih in upravičenih sumov, ki izvirajo iz več desetletij trajajočih kršitev, zlorab in prelomljenih obljub. Šrilanka zato potrebuje mednarodno pomoč pri razreševanju "grozljive ravni kršitev in zlorab" med 26-letno državljansko vojno, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot je povedal, poročilo kaže vzorec hudih kršitev, ki nakazujejo, da sta obe strani v konfliktu zagrešili vojne zločine in zločine proti človečnosti. Med drugim je pogrešanih več deset tisoč ljudi, kar kaže, da je bilo prisilno izginotje del sistematične politike.
Ob tem v poročilu izpostavljajo mučenja, spolne zlorabe, posiljevanje, načrtno ubijanje in ugrabitve. Komisar je Šrilanko pozval, da z višjih državnih položajev odstavi vse, glede katerih obstaja sum glede kršenja človekovih pravic. ZN pa v poročilu priporoča vzpostavitev posebnega sodišča, v katerem bi bili tudi mednarodni sodniki, tožilci, preiskovalci in odvetniki.
Bivša vlada Šrilanke se je mednarodnemu vpogledu v sojenje glede vojnih zločinov in kršitev človekovih pravic izmikala in ga zavračala. Trenutna vlada pa je sprejela predloge ZN in je pripravljena sodelovati z različnimi mednarodnimi sodniki ter pripravlja korenite reforme za odpravo nekaznovanosti. ZN ocenjujejo, da je bilo samo v zadnjih mesecih konflikta leta 2009 ubitih okoli 40.000 pripadnikov tamilskih tigrov.
Šrilanška vlada je v odzivu obljubila, da bo posvetila pozornost poročilu ZN ter da je odprta za dialog z visokim komisarjem ZN za človekove pravice.
Državljanska vojna na Šrilanki je trajala do leta 2009. Najhujši spopadi med vojsko takratnega predsednika Mahinda Rajapakse in tamilskimi uporniki so bili prav v zadnjih mesecih vojne. Rajapakse je od konca vojne prekrival vojne zločine in se izmikal pritiskom ZN za mednarodno sojenje vojnim zločincem.