Tudi povprečna letna stopnja inflacije je bila negativna in je prav tako znašala 0,5 odstotka. Lani sta letna in povprečna letna stopnja inflacije znašali po 0,2 odstotka.
Kot ugotavljajo v Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), gre za prvi letni padec cen po osamosvojitvi. Letno znižanje cen je sicer Slovenija lani zabeležila po evropsko primerljivi metodologiji harmoniziranega indeksa cen življenjskih potrebščin. Cene, merjene s tem indeksom, so se lani znižale za 0,1 odstotka, letos pa za 0,6 odstotka.
Ključni razlogi za negativna gibanja cen so po navedbah Umarja nizki cenovni pritiski z mednarodnih trgov surovin, deflacijo pa je zaznamovala tudi odsotnost cenovnih pritiskov v domačem okolju, saj je prilagajanje stroškov dela eden od nujnih ukrepov za vzdrževanje konkurenčnosti, zasebna potrošnja pa je šele začela dobro okrevati.
Na Umarju pričakujejo, da se bodo deflacijska gibanja nadaljevala tudi v prvih mesecih prihajajočega leta, v drugem polletju pa naj bi se cene življenjskih potrebščin nekoliko zvišale. Na gibanje cen v letu 2016 bosta predvidoma vplivala predvsem dva ključna dejavnika.
Prvi so cene energentov. Ob upoštevanju predpostavk tujih institucij o gibanju cen nafte naj bi se njihov prispevek k inflaciji nekoliko okrepil in bo za razliko od letošnjega leta sicer skromen, a pozitiven. Drugi dejavnik pa bo nadaljevanje postopnega okrevanja zasebne potrošnje ob pričakovani rasti realnega razpoložljivega dohodka.
To bi lahko po oceni urada vplivalo predvsem na gibanje cen trajnega in poltrajnega blaga, pri katerih v letu 2016 pričakujejo skromno rast. Višje naj bi bile tudi cene storitev in hrane, njihova rast pa naj bi, podobno kot letos, predvidoma ostala umirjena.
Cene blaga so bile decembra letos v primerjavi z decembrom lani sicer v povprečju nižje za en odstotek. Blago dnevne porabe se je pocenilo za 1,3 odstotka, trajno blago za 1,2 odstotka, poltrajno blago pa se je podražilo za 0,6 odstotka. Storitve so se v enem letu podražile, in sicer za 0,7 odstotka.
V letu 2015 so se cene najbolj znižale v skupinah prevoz (za 5,2 odstotka), rekreacija in kultura (2,3 odstotka), stanovanjska oprema (1,1 odstotka) in stanovanje (en odstotek).
Najbolj zvišale pa so se v skupinah komunikacije (za 5,3 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (1,5 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (1,4 odstotka) ter raznovrstno blago in storitve (1,1 odstotka).
K letni deflaciji so največ (0,89 odstotne točke) prispevale nižje cene naftnih derivatov. Tekoča goriva so se pocenila za 16,3 odstotka, goriva in maziva pa za 12,7 odstotka. Padec cen teh proizvodov je bil izrazitejši v drugi polovici leta, ob koncu leta pa so evrske cene nafte dosegle najnižje vrednosti v zadnjih desetih letih in bile medletno nižje za okoli 30 odstotkov, so pojasnili na Umarju.
K letni deflaciji so 0,19 odstotne točke prispevale za 5,9 odstotka nižje cene počitniških paketov, 0,09 odstotne točke za 1,9 odstotka nižje cene osebnih avtomobilov, 0,07 odstotne točke za 1,1 odstotka nižje cene stanovanjske opreme, 0,06 odstotne točke pa so prispevale za en odstotek nižje cene oblek in storitve za oblačila.
K letni rasti cen so 0,25 odstotne točke prispevale za 5,8 odstotka dražje telefonske in internetne storitve, 0,23 odstotne točke višje cene hrane (najizraziteje se je podražilo sadje, za 8,5 odstotka), 0,12 odstotne točke za 6,9 odstotka dražja obutev in čevljarske storitve, 0,08 odstotne točke za 1,4 odstotka višje cene gostinskih in nastanitvenih storitev, 0,06 odstotne točke pa za 1,8 odstotka višje cene zavarovanj.
Decembra letos so se cene znižale tudi na mesečni ravni, in sicer za 0,4 odstotka. K temu so po 0,3 odstotne točke prispevale nižje cene oblek in obutve (za 3,5 odstotka), 0,1 odstotne točke pa nižje cene naftnih derivatov (tekoča goriva so se pocenila za 2,6 odstotka, goriva in maziva za 0,8 odstotka).
Cene, merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, so se po lanskem 0,1-odstotnem padcu letos znižale za 0,6 odstotka, povprečje 12 mesecev pa kaže na 0,8-odstotni upad cen (v letu 2014 je bila povprečna 12-mesečna rast cen 0,4-odstotna.