Lani so bili tako najpomembnejši viri financiranja privarčevani zaslužek in prodaja sredstev (56 odstotkov), bančno posojilo (40 odstotkov), lizing, odkup kratkoročnih terjatev in faktoring (37 odstotkov) ter prekoračitev na tekočem računu (22 odstotkov), kažejo podatki Banke Slovenije.
Uporaba virov financiranja malih in srednje velikih podjetij je bila med dejavnostmi podobna. V industriji se je več podjetij kot v preostalih dejavnostih financiralo z bančnimi posojili (49 odstotkov), bolj pa so tudi uporabljala subvencije in subvencionirana bančna posojila (19 odstotkov).
V gradbeništvu so bolj kot v drugih dejavnostih uporabljali privarčevane zaslužke (66 odstotkov), prekoračitve na tekočem računu (19 odstotkov) in lastniški kapital (14 odstotkov), kažejo podatki iz najnovejše raziskave Banke Slovenije o dostopnosti finančnih virov.
Trgovina je manj uporabljala privarčevane zaslužke (48 odstotkov), bolj kot ostale dejavnosti pa komercialne kredite (20 odstotkov). V storitvenih dejavnostih so podjetja manj kot v preostalih dejavnostih uporabljala bančna posojila (33 odstotkov), prekoračitev na tekočem računu (18 odstotkov) in komercialne kredite (devet odstotkov).
Velika podjetja so uporabljala podobne vire financiranja kot majhna in srednje velika podjetja. Najbolj so uporabljala privarčevane zaslužke in prodajo sredstev (67 odstotkov), več v primerjavi z malimi pa so uporabljala ostala posojila, saj so jih imela v 26 odstotkih, mala pa v 16 odstotkih.
Mala in srednja podjetja so sredstva namenila predvsem tekočemu poslovanju (48 odstotkov) in investicijam (39 odstotkov). Preostali nameni so bili manj pomembni. Lani so mala in srednja podjetja za investicije namenila šest odstotnih točk več sredstev kot predlani.
Po dejavnostih je izstopalo gradbeništvo, kjer so več sredstev v primerjavi z drugimi dejavnostmi namenili tekočemu poslovanju (58 odstotkov). V 2015 sta medtem dejavnosti industrije in storitev okoli 42 odstotkov sredstev namenili investicijam, gradbeništvo okoli 34 odstotkov.
Velika podjetja so sredstva porabljala podobno kot mala. Največ so jih namenila tekočemu poslovanju (41 odstotkov) in investicijam (37 odstotkov).
Glavna razlika malimi in velikimi podjetji ostaja v sredstvih za prestrukturiranje dolga. Velika podjetja so jih lani za to namenila 16 odstotkov, mala štiri odstotke. Se pa delež sredstev velikih podjetij za ta namen zmanjšuje, saj so lani zanj namenila tri odstotne točke manj sredstev kot predlani.