c S

Evropske borze in evro s padci, nafta nedaleč od izhodišč

07.03.2017 07:45 London/Frankfurt/Pariz, 06. marca (STA) - Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi so se danes večinoma znižali. Pesimizem je na borzne trge med drugim vnesla Deutsche Bank, oči pa so uprte tudi v Francijo, ki se v negotovem ozračju bliža predsedniškim volitvam. Upadla je vrednost evra, medtem ko so cene nafte bolj ali manj stagnirale.

Negativno razpoloženje je na evropske borze vnesla napoved nemške Deutsche Bank, da namerava z izdajo novih delnic zbrati svežih osem milijard evrov kapitala. Odločitev predstavlja precejšen preobrat, saj je generalni direktor banke John Cryan še do nedavnega zatrjeval, da takšna poteza ne bo potrebna. Delnice banke so bile ob koncu dneva okoli tri odstotke pod izhodiščno vrednostjo.

Vlagatelje skrbi tudi politično dogajanje v Franciji, ki se pripravlja na predsedniške volitve. Nekdanji francoski premier Alain Juppe je danes znova zavrnil možnost, da bi nadomestil Francoisa Fillona in v vrstah desnice stopil v bitko za položaj predsednika. Fillonu podpora močno upada po razkritju domnevne fiktivne zaposlitve soproge Penelope, borzni trgi pa se bojijo predvsem negotovosti, ki bi jo s sabo lahko prinesla zmaga voditeljice skrajno desne Nacionalne fronte Marine Le Pen.

Za skoraj tri odstotke pa so se podražile delnice francoskega proizvajalca avtomobilov PSA Peugeot Citroen, ki je danes sporočil, da se je z družbo General Motors dogovoril o prevzemu njene enote Opel. Posel, ki je v Nemčiji sprožil nemalo strahu pred morebitnim ukinjanjem delovnih mest, bo PSA stal 2,2 milijarde evrov.

Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je ob koncu dneva oblikoval na ravni 3387,46 točke, kar je 0,47 odstotka pod petkovo končno vrednostjo.

V Frankfurtu je indeks DAX izgubil 0,57 odstotka in končal pri 11.958,40 točke, v Parizu pa se je indeks CAC 40 spustil za 0,46 odstotka na 4972,19 točke. Nič boljše ni bilo vzdušje v Londonu, kjer je indeks FTSE 100 zdrsnil za 0,33 odstotka na 7350,12 točke.

Na Dunaju se je indeks ATX znižal za 0,27 odstotka in v Zürichu indeks SMI za 0,06 odstotka. V Milanu je indeks FTSE MIB zabeležil 1,09-odstotni padec.

Znižujejo se tudi vodilni indeksi na newyorških borzah. Industrijski indeks Dow Jones je bil približno štiri ure pred koncem trgovanja na 0,40 odstotka nižji ravni kot v petek. Širši indeks S&P 500 je izgubljal 0,54 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa 0,67 odstotka vrednosti.

Znižal se je tudi tečaj evra, k čemur je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa največ prispevalo dogajanje v francoski politiki. Pozno popoldne so z evrom v Frankfurtu trgovali po tečaju 1,0587 dolarja, s čimer se je skupna evropska valuta pocenila za 0,27 odstotka. ECB je opoldne določila referenčni tečaj evra pri 1,0592 dolarja oz. 0,27 centa pod petkovo vrednostjo.

Cene nafte se medtem niso pomembneje spreminjale. Za 159-litrski sod teksaške nafte, ki bo dobavljena aprila, je bilo treba na borzi v New Yorku popoldne po evropskem času odšteti 53,20 dolarja, kar je 13 centov manj kot v petek. V Londonu so se majske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent doslej podražile za šest centov na 55,96 dolarja za sod.