c S

Stavkovni odbor Sviza danes o predlogu vladnih varčevalnih ukrepov

23.04.2013 07:48 Ljubljana, 23. aprila (STA) - Glavni stavkovni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) bo danes sprejel stališče do predlaganih vladnih varčevalnih ukrepov v javnem sektorju. Po ocenah glavnega tajnika Sviza Branimirja Štruklja odločitev še nikoli do zdaj ni bila tako nepredvidljiva, a med člani je opaziti izrazito nezadovoljstvo.

Na današnji seji bo stavkovni odbor tudi opredelil predpogoje za pristop k pogajanjem o zmanjšanju plačne mase ter razpravljal o zahtevani vsebini potencialnega stavkovnega sporazuma in glasovanju članstva o njegovi sprejemljivosti ter o morebitni obnovitvi stavkovnega gibanja oziroma stavkovnih aktivnosti, so sporočili s sindikata.

"Ne vem, kaj se bo zgodilo," je pred ponedeljkovimi pogajanji z vlado o seji stavkovnega odbora Sviza dejal Štrukelj. Kot je poudaril, s terena dobivajo različne informacije, ljudje pa predvsem ne vedo več, zakaj in čemu naj bi se odrekali. "Nič ni bolje. Stvar se podaljšuje v neko slabo neskončnost, na drugi strani pa ne dobivamo nobenih zagotovil, da bo temu kdaj konec in da bomo izšli iz krize," je povedal.

Po njegovih besedah je ta trenutek odločitev vodstva Sviza takšna, da se gre na koncu na tajno glasovanje celotnega članstva o tem, ali bodo sploh dobili kakršno koli pooblastilo za pogajanja z vlado in ali so v sindikatu pripravljeni na kakršna koli znižanja plače ali ne.

Ob tem je Štrukelj spomnil, da je Sviz - tako kot številni drugi sindikati javnega sektorja - formalno še vedno v stavkovnem razmerju z vlado, zato mora država z njimi najprej skleniti stavkovni sporazum. Če ne bodo našli ustrezne rešitve, pa ne izključuje možnosti ponovne stavke.

Članom Sviza je sicer po njegovih besedah jasno, da bo "nekaj treba dati", a hkrati tudi ne verjamejo več, da so oblasti v Sloveniji sposobne "nekega racionalnega dogovora, ki bi bil pravičen in bi posegel tudi v tiste dele, o katerih nihče ne govori," je dodal Štrukelj. Ob tem se je vprašal, kaj je z denimo davki na dobiček podjetij, ki je bil lani znižan, sivo ekonomijo in davčnim dolgom. "Zdi se, da se tisti, ki so ljudi pokradli, še vedno sprehajajo mirno po tej deželi in se jim nič ne zgodi," je menil Štrukelj.