c S

Kapitalski dobički letos že višje obdavčeni

27.02.2014 Čeprav se Zakon za uravnoteženje javnih financ (ZUJF) izvaja že od 31. maja 2012, pa bodo letos kapitalski dobički in izvedeni finančni instrumenti, ki so bili odsvojeni v manj kot 5 letih, prvič obdavčeni z višjo davčno stopnjo.

Velja spomniti, da še vedno velja, da mora davčni zavezanec do konca februarja 2014 oddati napoved dohodka od dobička iz kapitala v skladu s Pravilnikom o dostavi podatkov za odmero dohodnine od dobička iz kapitala od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov za leto 2013 (v nadaljevanju Pravilnik) in pri napovedih dohodka od odsvojenih izvedenih finančnih instrumentov v skladu s Pravilnikom o obrazcu za napoved za odmero davka od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov.

Glede na to, da se stopnja obdavčitve po prvem odstavku 132. člena Zakona o dohodnini (ZDoh-2) spreminja, se pri obračunu kapitalskih dobičkov doseženih od 1. januarja 2013 dalje uporablja nova davčna lestvica. Glede na dobo posedovanja finančnega instrumenta bo kapitalski dobiček obdavčen po naslednji lestvici:

- do 5 let po 25 % davčni stopnji
- od 5 do 10 let po 15 % davčni stopnji
- od 10 do 15 let po 10 % davčni stopnji
- od 15 do 20 let po 5 % davčni stopnji.

Davčni zavezanec napove kapitalski dobiček z oddajo obrazca Napoved za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov (DOHKAP št. 4) skupaj s popisnimi listi posameznega odsvojenega vrednostnega papirja v skladu z navodili, ki so sestavni del omenjenega Pravilnika.

Davčni zavezanci morajo na popisnih listih podati izjave v širšem obsegu kot doslej in se v njih opredeliti do:

  • davka plačanega v tujini - če davčni zavezanec rezident prejme dohodek od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev, deležev ter investicijskih kuponov, ki so bili obdavčeni izven Slovenije in napovedi poleg navedbe osnovnih podatkov tudi predloži ustrezna dokazila glede davčne obveznosti izven Republike Slovenije, zlasti o dokazila tuje davčne uprave o znesku davka, plačanega v tujini, o osnovi za plačilo davka in o tem, da je znesek davka, plačan v tujini, dokončen in dejansko plačan.
  • prenosa izgube po tretjem odstavku 97. člena ZDoh-2 zaradi znižanja davčne osnove za neizkoriščeni del negativne razlike (izgube) v letu za katero se odmerja dohodnina, če so izpolnjeni vsi zahtevani pogoji,
  • uveljavljanja oprostitev plačila dohodnine od dobička iz kapitala doseženega pri odsvojitvi deleža pridobljenega na podlagi naložb tveganega kapitala,
  • odsvojitev deleža, ki je bil v tujini pridobljen z zamenjavo deleža skladno z Direktivo 90/434/EGS o skupnem sistemu obdavčitve za združitve, delitve, prenose sredstev in zamenjave kapitalskih deležev družb iz različnih držav članic in takšne zamenjave deleža ni napovedal v obdobju, ko je bila opravljena, oziroma je ob zamenjavi deleža po lastni odločitvi odložil ugotavljanje davčne obveznosti.


Kot doslej lahko davčni zavezanci uveljavljajo tudi znižanje pozitivne davčne osnove po tretjem odstavku 97. člena ZDoh-2, ki se nanaša na zmanjšanje davčne osnove za neizkoriščeni del negativne razlike (izgube) v letu, za katero se dohodnina odmerja. Neizkoriščeni del negativne razlike se namreč lahko prenaša v naslednja davčna leta in zmanjšuje pozitivno davčno osnovo za dobiček iz kapitala v naslednjih davčnih letih v maksimalni višini pozitivne davčne osnove, vendar le pod pogoji, da:

  1. zavezanec v 30 dneh pred odsvojitvijo kapitala ali po njej pridobi vsebinsko istovrstni nadomestni kapital ali pravico do nakupa ali obveznost nakupa istovrstnega kapitala,
  2. zavezanec odsvoji kapital in zavezančev družinski član ali pravna oseba, v kateri ima zavezanec lastniški delež ali pravico do lastniškega deleža v višini najmanj 25 % v obliki vrednosti vseh deležev ali v obliki glasovalne pravice na podlagi lastniških deležev v konkretni osebi, neposredno ali posredno pridobi istovrstni kapital.

Pri tem velja opozoriti še na zakonske določbe glede oprostitve 50% obresti na obveznice, ki jih je upravičenec, oziroma njegovi dediči, prejel kot odškodnino v skladu z zakonom, ki ureja denacionalizacijo in obresti od vplačil etažnih lastnikov v rezervni sklad, ki se vodijo na posebnem transakcijskem računu rezervnega sklada in jih upravnik nalaga v skladu s Stanovanjskim zakonom (SZ-1).

Pri obdavčitvi obresti na denarne depozite se še vedno upošteva 133. člen ZDoh-2, po katerem se pri določanju davčne osnove za obdavčitev obresti upošteva olajšava v znesku 1.000 evrov od doseženega zneska obresti, davčna stopnja za dosežene obresti v letu 2013 preko omenjenega zneska pa je 25 %.

V skladu z določbami ZUJF se s 25 % davčno stopnjo odslej obremeni tudi dohodke od prodaje izvedenih finančnih instrumentov, pri čemer pa je podzakonski akt z obrazcem ostal nespremenjen.

Zavezanci morajo napoved vložiti v elektronski obliki preko sistema eDavki, če so v preteklem letu opravili več kot deset obdavčljivih odsvojitev tovrstnega kapitala. Zavezanci, ki so opravili do deset obdavčljivih odsvojitev tovrstnega kapitala, pa lahko napoved oddajo na obrazcu v papirnati obliki ali preko sistema eDavki. Če zavezanec nerezident uveljavlja oprostitev plačila davka pri nas, pa mora k napovedi priložiti potrdilo o rezidentstvu, ki ga izda pristojni organ druge države pogodbenice, iz katerega je razvidno, da je zavezanec rezident te druge države v smislu določb mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka med Republiko Slovenijo in to drugo državo.

Pri tem velja opozoriti, da se lahko s plačilom globe od 200 do 400 evrov za prekršek kaznuje posameznik, če ne vloži davčne napovedi ali je ne vloži v zakonskem roku in s plačilom globe od 400 do 1200 evrov, če v davčni napovedi navaja neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke.

Pripravila: mag. Mojca Kunšek